تبلیغات
علوم آزمایشگاهی زاهدان 90 - افراط در مصرف شاتوت می تواند مرگ بار باشد
تاریخ : دوشنبه 9 مرداد 1391 | 08:24 ب.ظ | نویسنده : ΆĐMIN

استان تهران - به گفته یك محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی، شاتوت سبب تحریك سیستم صفراوی بدن می شود و در برخی از افراد می تواند به گرفتگی شدید صفرا و در نهایت مرگ منجر شود.

به گزارش ایرنا استان تهران، اخیرا دریافت نامه ای الكترونیكی از سوی كاربران اینترنت در مورد مرگ چند نفر در اثر مصرف شا توت باعث اضطراب شده است.

نامه اینترنتی با این مضمون به دست كاربران رسیده كه چند نفر در ایران و امریكا با خوردن 'شاتوت' دچار مرگ شده اند.

در این نامه اینترنتی عده ای دلیل این مرگ ها را ناشی از نوعی ویروس و عده ای دیگر علت آن را نوع بذر آن می دانستند.

'مهدی فهیمی'، محقق و پژوهشگر طب ایرانی و اسلامی در خصوص این اتفاق گفت: نمی توانم در خصوص صحت وقوع این مرگ ها اظهار نظر كنم اما 'شاتوت' می‌تواند سبب مرگ شود !

وی ادامه داد: سیستم بدن افراد در برخورد با برخی از گیاهان عكس العمل شدید نشان می دهد. این واكنش ها با خارش پوست بدن در تماس با گیاه آغاز و به مرگ ختم می شود.

وی گفت: میوه هایی مثل شاتوت سبب تحریك سیستم صفراوی بدن می شود و در برخی از افراد می تواند به گرفتگی شدید صفرا و در نهایت به مرگ منجر شود.

مدیر موسسه بین المللی طب سنتی ایرانیان ماد، 'اقلیم سرزمینی' و 'شرایط محیطی' را در تاثیر گذار بودن این میوه بر روی افراد موثر دانست و گفت: اقلیم كشورها می‌تواند به تاثیر گذاری میوه ها و گیاهان بر بدن افراد موثر باشد.

وی در توضیح تاثیر اقلیم افزود: مثلادر منطقه ای كه دارای آب‌ها و هوای سرد است، استفاده از خوراكی‌هایی كه طبع سرد دارند، می‌تواند سبب كاهش دمای بدن و آسیب به فرد شود.

فهیمی با اشاره این كه برخی از فرهنگ ها از جمله طب سنتی ایرانی توصیه تغذیه ای مناسبی برای افراد دارد، گفت: مثلا در خطه شمال كشور مصرف ماهی به خاطرطبع سرد آن بیشتر محدود به فصل های خاص سال است و همچنین در جنوب كشور مصرف ماهی همراه با سیر و دیگر گیاه های گرم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: طب سنتی ایرانی مدل تغذیه ای مناسب را به افراد ارایه كرده است.

وی درباره مشكلات ناشی از خوردن برخی از گیاهان گفت: سیستم بدن، عاملی كه سبب ایجاد اختلال شده را با واكنش هایی مانند خارش، كهیر تهوع ودل درد و گرفتگی عضلات شكم ، خون ریزی و گاهی مرگ نشان می‌دهد.

وی گفت: این روزها به دلیل گرمی زمین، اسهال و استفراغ شیوع زیادی یافته است زیرا سیستم صفراوی بدن برای رسیدن به تعادل نیاز دارد با اسهال و استفراغ مقداری از املاح بدن را خارج كند تا بدن به تعادل برسد.

فهیمی در ادامه افزود: البته بسیاری از افراد وقتی دچار این مشكل می شوند، تصور می كنند ویروسی وارد بدنش شده است در حالی كه این طور نیست و بدن با این حركات تعادل خود را بازمیابد.

وی در پاسخ به این سئوال كه چاره كار چیست؟، گفت: 'تعادل چاره كار است' باید در مصرف میوه ها و گیاهان تازه تعادل را رعایت كرد.باید با میوه هایی كه در هر فصل برای اولین بار خورده می شود ، ابتدا با مقدار كم شروع كرد و اگر فرد با مشكلیمواجه نشد، مجدد از گیاه به میزان مناسب استفاده شود.

وی مردم خاورمیانه را كم علاقه به تعادل دانست و گفت: اقلیم سرزمین تاثیر بسیاری بر ساختار بدن دارد و متاسفانه مردم ایران علاقه ای به حفظ تعادل ندارند.

فهیمی در توضیح این مطلب افزود: باید با توجه به این خصلت مردم به آن ها حفظ تعادل را آموزش داد.

این كارشناس طب ایرانی با اشاره به پاسخگویی طب ایرانی در خصوص شبهات و موضوعات علوم پزشكی گفت: طب ایرانی برای تمام موضوعات پزشكی پاسخ دارد.

تهرام/3377 / 1396

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 80192786

Social@irna.ir
طبقه بندی: بهداشت و سلامت،

  • آی تی نوشت
  • فروش بک لینک انبوه
  • کارت شارژ همراه اول